CETIN i Yettel su prikazali potencijal nove 5G tehnologije

Upravljanje modelom vozila i dronom sa udaljene lokacije pomoću 5G tehnologije prikazano je učesnicima Telfora. 

„Peta generacija mreže donosi veće brzine, nižu latenciju i veći kapacitet u poređenju sa 4G tehnologijom. To je kao autoput sa osam traka u poređenju sa lokalnim putem. Deset puta veća brzina, u kombinaciji sa višestruko većim kapacitetom, omogućava razvoj različitih pametnih rešenja za bolji kvalitet života i poslovanja, zasnovanih na istovremenoj komunikaciji stotina uređaja i aplikacija,” rekao je Pjer Vučković, direktor za strategiju, planiranje i razvoj mreže u kompaniji CETIN, koja će izgraditi infrastrukturu za mrežu pete generacije. 

Prema rečima Saše Lekovića, izvršnog direktora za inženjering u Yettelu, digitalna transformacija zahteva primenu novih tehnologija, a 5G će u tome imati ključnu ulogu u budućnosti. „Korišćenje interneta i prosečna količina podataka po korisniku će rasti, a prognoze kažu da će u narednih deset godina 70% nove vrednosti u privredi dolaziti iz poslovnih modela zasnovanih na digitalnim platformama. To znači da postojeća mobilna mreža neće moći da ispuni buduće zahteve, te će nova tehnologija biti neophodna“, rekao je Leković i dodao: „Očekuje se da će 5G naći najširu primenu u automatizaciji i kontroli proizvodnih procesa, medicini, komunalnim uslugama, poljoprivredi i automobilskoj industriji.“

Na događaju je u Naučno-tehnološkom parku u Čačku demonstrirano rešenje za daljinsko upravljanje automobilom. „Danas smo imali priliku da uživo vidimo potencijal nove tehnologije kroz daljinsko upravljanje sa udaljenosti od 150 kilometara, što je dodatno pokazalo brzinu 5G mreže u realnom vremenu. Ovim kreativnim rešenjem želeli smo da prikažemo javnosti praktičnu primenu znanja u digitalizaciji i 5G okruženju“, rekao je profesor Vladimir Mladenović sa Fakulteta tehničkih nauka u Čačku. 

Takođe, demonstrirano je upravljanje dronom za nadzor, koji je razvila srpsko-izraelska startap kompanija Easy Aerial zajedno sa timom iz Srbije. Ovo rešenje ističe značaj 5G tehnologije sa nultom latencijom, velikim protokom podataka i mogućnostima obrade na baznoj stanici. Cilj ovog nadzora je omogućavanje naprednog, pametnog i pouzdanog video nadzora i inspekcija, sa najširom primenom u sistemima hitnih službi, poput hitne pomoći, vatrogasaca, avijacije, kao i u autonomnim industrijskim rešenjima koja funkcionišu bez učešća ljudi u procesu. Dronovi Easy Aerial korišćeni su čak i za nadzor tokom Super Bowl utakmice, a koriste ih i policija, vatrogasci i vazduhoplovstvo u SAD, kao i četiri najveće železnice i CNH, proizvođač autonomnih poljoprivrednih mašina u toj zemlji.